První pohyby miminka

... kdy už konečně ucítíte první kopnutí svého miminka?

Těch několik prvních týdnů, jako by bylo nekonečných. Ano, víte, že jste oficiálně těhotná. Už máte dokonce těhotenskou průkazku a jednu nebo dvě fotky z ultrazvuku. Přestalo vám být blbě (naopak se cítíte stále lépe) a najednou nemáte žádnou jistotu, že je všechno v pořádku. (Přece nemůžu volat doktorovi, že si nejsem jistá svým těhotenstvím, vždyť si bude myslet, že jsem blázen). Téměř s láskou teď vzpomínáte na ty nenáviděné dny nevolností (aspoň se něco dělo) a nedočkavě čekáte na to první pošimrání, které vás konečně přesvědčí, že je všechno v pořádku.

A pak to přijde – někde hluboko uvnitř jako kdyby vám po svalech přejelo ptačí pírko. Trochu to zamravenčí, nebo možná i pohne a ucítíte úplný kotrmelec. A najednou víte, že tohle není ani křeč, ani střevní plyny a v duchu uslyšíte velkou ránu – to vám právě spadl kámen ze srdce – všechno je v pořádku.

Jak to vlastně všechno probíhá

Miminko – v té době mu říkáme ještě embryo – se začíná pohybovat už kolem 7. týdne. To ale ještě neznamená, že by své pohyby nějak ovládalo, ani to, že už byste je mohla cítit. Je ještě příliš malé – aby vás koplo natolik, že to poznáte. A kromě toho se pohybuje ve velkém množství tekutiny, které jej chrání

Kdy ucítíte první pohyby

To, kdy ucítíte první pohyby, záleží na několika faktorech. Takové největší zjednodušení říká, že prvorodička ucítí své miminko poprvé ve 20. týdnu a maminky, které již těhotné byly, je ucítí poprvé přibližně o dva týdny dříve – tedy v 18. týdnu.

Je to proto, že "zkušená" maminka už ví, co může čekat a nesplete si kopnutí s větry (nebo možná splete, ale stejně nebude věřit, že to nebyl první pohyb). A hlavně nemají "zkušené" maminky tak pevné děložní svaly, takže cítí i měkčí kopnutí menšího miminka.

Co ovlivňuje kdy ucítíte své miminko poprvé?

Kromě toho, kolikáté dítě čekáte, má vliv na to, kdy své maminky ucítíte má také vaše váha. Hubené maminky mají větší šanci, že své miminko ucítí o něco dříve. A ty při těle budou muset o nějaký ten čásek počkat.

Jak často miminko kope?

Zpočátku ovšem nečekejte, že dítě ucítíte hned od začátku každý den pravidelně. Zvlášť pokud jste je ucítila spíše dříve. Je naprosto normální například jeden den pohyby cítit a to hned několikrát a druhý den zase vůbec. Nezapomeňte, že dítě mohlo změnit polohu a nyní může kopat do méně citlivého místa. Teprve po 28.týdnu těhotenství lze říci, že byste měla pohyby cítit pravidelně. Od tohoto okamžiku vás možná doktor požádá, abyste sledovala pohyby svého miminka.

Jen se prosím nepokoušejte srovnávat s ostatními budoucími maminkami (dokonce to nelze srovnávat ani s předchozím těhotenstvím). Nezapomeňte, že vaše dítě má tak jako normální lidé, svůj vlastní temperament a ten se může projevovat jinak. Pokud vám vadí, že vy na rozdíl od kamarádky nikdy nevidíte patu ani nepoznáte hlavičku (natož, aby se mohl přesvědčit i váš manžel, že v tom rostoucím bříšku se opravdu skrývá nový život), uvědomte si, že dotyčná by možná dala nevím co, kdy by si od toho malého fotbalisty mohla chvíli odpočinout.

Pokud již pohyby svého miminka cítíte – můžeme vám gratulovat. I když časem možná budete nadávat na to, že vás kope do žeber zrovna když se pokoušíte zhluboka nadechnout (nebo nedej bože usnout), vždy budete vědět, že to "nadávání" nemyslíte vážně. Vědomí, že je vaše miminko v pořádku a že se s vámi alespoň takto pokouší komunikovat je jedinečné. Užívejte si to a napište, jaké bylo to vaše první kopnutí.


Reklama